Cins Logo
بازگشت
معمار سرطلایی

معمار سرطلایی

کتاب «معمار سرطلایی: گفتگو با حسین کلانی»، چهارمین کتاب از مجموعه تاریخ شفاهی فوتبال ایران است که به همت کمیته ملی المپیک گرد آمده و توسط انتشارات نگارستان اندیشه منتشر شده است.

تاریخ شفاهی فوتبال بخشی از پروژه تاریخ شفاهی ورزش ایران است که تحت نظارت دکتر حبیب الله اسماعیلی در قالب گفتگو با چهره های برجسته فوتبال ایران تدوین می شود. کتاب «معمار سرطلایی: گفتگو با حسین کلانی»، چهارمین کتاب از مجموعه تاریخ شفاهی فوتبال ایران است که توسط کمیته ملی المپیک گرد آمده و توسط انتشارات نگارستان اندیشه منتشر شده است. کمیته ملی المپیک با راه‌اندازی پروژه تاریخ شفاهی ورزش ایران تلاش کرده تا نسبت به شناسایی، گردآوری، حفاظت و صیانت از پیشینه و میراث مستند ورزش کشور و به‌تبع آن المپیک و پارالمپیک اقدام کند.
این کتاب، حاصل هفت جلسه گفت‌وگو با حسین کلانی بازیکن به‌نام فوتبال کشورمان است. در این هفت جلسه کوشش شد در گفت‌وگوی با حسین کلانی بخش‌هایی از تاریخ فوتبال و تأثیر آن در فرهنگ معاصر واکاوی شود. در این گفت‌وگوها با رویکرد فرهنگی از زندگی و سوانح عمر ورزشی و اجتماعی کلانی سخن به میان آمد. حسین کلانی در سوم بهمن سال ۱۳۲۳ در چهارراه سیدعلی، خیابان سعدی، ساعت ۱۱ صبح یک روز سرد زمستانی به دنیا آمده و کودکی‌اش را در تهران، کرمانشاه و سپس اصفهان سپری کرده است. کلانی دوران دبیرستان را در مدرسه رشید یاسمی یا همان مدرسه نیکی علاء که امروز شهید مدنی نام گرفته در شمیران تهران، درس خوانده است. در ادامه با آن‌که در رشته پزشکی دانشگاه ملی، پذیرفته شده بود،
رشته معماری همان دانشگاه را ادامه داد و فارغ‌التحصیل شد. او بعدها از دانشگاه کالیفرنیا دکترای معماری گرفت و پس از بازگشت به ایران، زندگی حرفه‌ای خود را در این رشته ادامه داد. او در این کتاب از گرایش‌ها و فعالیت‌های سیاسی‌اش در دوران جوانی سخن گفته و زندگی ورزشی‌اش را با جزئیات کامل بازگو کرده است.