Cins Logo
بازگشت
تاریخ نگاری نوین در ایران

تاریخ نگاری نوین در ایران

تاریخ نگاری نوین در ایران با مقالاتی از عصر ناصری تا انقلاب اسلامی حاصل سومین کنگره تاریخ‌دانان کشور است که به همت انجمن ایرانی تاریخ برگزار شده و توسط انتشارات نگارستان اندیشه منتشر شده است

کتاب حاضر، ماحصل مقالاتی است که در سومین کنگره تاریخ‌دانان کشور ذیل موضوع «تاریخ‌نگاری نوین در ایران (از عصر ناصری تا انقلاب اسلامی) ارائه شده است. بی‌تردید، دو ‌سده اخیر تاریخ ایران از حساس‌ترین ادوار این مرز و بوم تاریخی است که حوادث مهم و تاثیر‌گذاری چون؛ انقلاب مشروطه، نهضت ملی شدن صنعت نفت و انقلاب مهم و تاثیر‌گذار اسلامی را به خود دیده است. باید اعتراف کرد که دایره و دامنه فعالیت عالمان عرصه تاریخ به ویژه استادان و پژوهشگران دانشگاهی تناسبی با وسعت و ژرفای تحولات تاریخ معاصر ایران نداشته است. در کمال تأسف باید گفت تولیدات روش‌مند علمی که توسط خبرگان دانشگاهی در ارتباط با مباحث مهمی چون؛ انقلاب مشروطه، رویارویی جامعه ایران با موج فزاینده نفوذ فرهنگ و تمدن مغرب زمین، تحولات بسیار مهم انقلاب اسلامی و... تولیداتی حداقلی است. واضح است که این آسیب نه به خاطر نبود یا کمبود توان علمی و نیروی فرهیخته صاحب نظر، بلکه معلول مجموعه‌ای از عوامل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تاثیرگذار است که باید در جای خود مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد. محدودیت‌های ایجاد شده توسط نظام‌های سیاسی حاکم در این دو سده، ملاحظه‌کاری‌ها و محافظه‌کاری‌ مدیران و تصمیم‌گیرندگان و البته خود محققان، ضعف حاکم بر نظام آموزشی و پژوهشی تاریخ در کشور، تنگناها و محدودیت‌های تدارکاتی و مالی، و ده‌ها عامل دیگر زمینه‌ساز بروز چنین شرایطی بوده است. مجموعه این شرایط باعث شد دامنه و دایره علاقه‌ی مورخان معاصر ایران بیشتر معطوف به ادوار پیشین تاریخ این سرزمین باشد. مجموعه حاضر، با هدف آسیب‌شناسی این معضل و بررسی راه‌های برون‌رفت از آن گرد آمده است.
تاریخ‌نگاری نوین در ایران به‌کوشش دکتر هدیه تقوی در 454 صفحه و به قیمت: 33000 تومان توسط انتشارات نگارستان اندیشه در زمستان 1396 منتشر شده است.