Cins Logo
بازگشت
رونمایی از «همایون‌نامه» در بزرگداشت تکمیل‌همایون

رونمایی از «همایون‌نامه» در بزرگداشت تکمیل‌همایون

به مناسبت گرامیداشت بیش از نیم قرن تلاش¬های علمی و فرهنگی استاد گرانمایه جناب آقای دکتر ناصر تکمیل همایون، هم¬زمان با جشن هشتاد سالگی ایشان مراسمی برگزار خواهد شد. این برنامه به همت موسسه نگارستان اندیشه و با همکاری نهادهای علمی و فرهنگی و کشور، روز سیزدهم دی ماه در مجموعه فرهنگی ایوان شمس برگزار شد و از مجموعه دو جلدی همایون نامه مشتمل بر مقالاتی درباره استاد رونمایی شد

دکتر ناصر تکمیل همایون در سال 1315 در قزوین متولد شد. وی در دو رشته تاریخ و جامعه شناسی در سال‌های 1351 و 1356 موفق به اخذ درجه دکترا از دانشگاه پاریس (سوربن) شد. دکتر تکمیل همایون استاد و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. وی علاوه بر موقعیت دانشگاهی، سرپرستی بخش «فرهنگ و تاریخ» در موسسه تحقیقی - انتشاراتی «دفتر پژوهشهای فرهنگی» را بر عهده دارد.
​به مناسبت گرامیداشت بیش از نیم قرن تلاش­های علمی و فرهنگی استاد گرانمایه جناب آقای دکتر ناصر تکمیل همایون، هم­زمان با جشن هشتاد سالگی ایشان مراسمی برگزار شد. این برنامه به همت مؤسسه فرهنگی ـ هنری نگارستان اندیشه و با حمایت سازمان زیباسازی شهر تهران و اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی معاونت فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری تهران برگزار گردید. نهادهای علمی و فرهنگی دیگر از جمله موسسه تحقیقات و مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران، انجمن ایرانی تاریخ و انجمن جامعه شناسی ایران از این برنامه حمایت علمی کردند. مراسم بزرگداشت استاد تکمیل همایون ـ که پیش از این قرار بود در باغ نگارستان برپا شود ـ به دلیل عدم همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه تهران مجموعه فرهنگی ایوان شمس منتقل گردید به این ترتیب مراسم مذکور، روز سیزدهم دی ماه سال جاری، ساعت 16 با حضور دوستان و دوستداران استاد و جمعی از شخصیت های علمی و فرهنگی کشور برگزار شد.
هم زمان با برگزاری برنامه، از کتاب دوجلدی همایون نامه، مشتمل بر نوشته ها و مقالات استادان و پژوهشگران کشور رونمایی شد. این مقالات که همگی به استاد تکمیل همایون تقدیم شده است، در دو مجلد به شرح زیر منتشر شده است:
جلد اول مشتمل بر یادداشت هایی درباره استاد، نکاهی به آثار ایشان و خاطراتی از زندگی و زمانه وی
جلد دوم شامل مقالات علمی در موضوعات تاریخ، باستان شناسی و فرهنگ که همگی به استاد تقدیم شده است
علاقه مندان می توانند این مجموعه دوجلدی را از انتشارات نگارستان اندیشه دریافت نمایند